1SBT151000R9675 ABB – ES1000-9675 Sensor for AC, DC or pulsating current measurement. The ES range is based on Closed Loop Hall Effect technology with galvanic insulation between the primary and secondary circuits. Plastic case and insulating resin are self-extinguishing. Fixing holes in the case moulding for two positions at right angles. Direction of the current: A primary current flowing in the direction of the arrow results in a positive secondary output current from terminal M. Primary connection: Hole for primary conductor. The temperature of the primary conductor in contact with the case must not exceed 100 В°C. Secondary connection: Molex type HE14 connector, JST connector (ref.: B3P-VH), or 3 x 200 mm cables (cross section 0.38 mmВІ) Suitable for Industrial applications.
1SBT151000R9675 ABB – ES1000-9675 Sensor para AC, CC o medición de corriente pulsante. La gama ES se basa en la tecnología de efecto de salón de circuito cerrado con aislamiento galvánico entre los circuitos primarios y secundarios. El estuche de plástico y la resina aislante son autoextinguantes. Arreglar agujeros en el moldeo de la caja para dos posiciones en ángulo recto. Dirección de la corriente: una corriente primaria que fluye en la dirección de la flecha da como resultado una corriente de salida secundaria positiva del terminal M. Conexión primaria: orificio para conductor primario. La temperatura del conductor primario en contacto con el caso no debe exceder los 100 ° C. Conexión secundaria: conector Molex tipo HE14, conector JST (Ref.: B3P-VH), o cables de 3 x 200 mm (sección transversal 0.38 mm de) adecuado para aplicaciones industriales.